№81 гр.Търговище – крепост „Мисионис“

Крепост “Крумово кале” – вътрешен град.
Търговище влиза в 100–те национални туристически обекта с ранно византийската и средновековна крепост “Крумово кале” /Мисионис/ и Регионалния исторически музей. Обектът фигурира в книжката на 100-те НТО под № 81. Печатът се поставя в хижа „Младост”- в близост до крепостта.

През 1962 година проф. Димитър Овчаров, започва археологически разкопки на изявеното възвишение със странното име Крумово кале, намиращо се в самия край на този проход. Резултатите са зашеметяващи. Професор Овчаров открива мощна крепост от V – VI век, със запазени стени, високи до 3 – 4 метра. Във вътрешната част е открита огромна църква с кръщелня, стражеви помещения, жилищни сгради. Склоновете на хълма са били покрити с квартали, които археолозите проучват частично. В един от кварталите е разположен втори голям християнски храм, от типа на базиликата. Големият град се е простирал и в низината, където река Врана излиза от планината и се втурва в Дунавската равнина. Смята се че града е възникнал още в античността и е продължил да съществува чак до османското нашествие в края на 14 век. В околността се намират мраморни колони от монументални сгради, антична каменна пластика, изобилна римска керамика, средновековни некрополи. За съжаление през 1972 година разкопките са прекратени. През 2004 година търговищкият археолог Ангел Конаклиев подновява разкопките. Преди да предприеме мерки, той е прекарва месеци над книгата на Ал Идриси и стигнал до извода на Шкорпил. Чрез обхождания и сондажи Ангел Конаклиев разбира, че градът е бил много по-голям, отколкото се е смятало преди. В гъстата гора намира още една крепостна стена, обграждала някога разрасналите се квартали. Градската площ е била около 200 дка. През 2009 също бяха направени значителни разкрития. Тук са живели много заможни хора, които са се препитавали доста добре по времето на Второто
българско царство. Отново се потвърди предположението, че градът е загинал през 1388 г., пак датирано чрез монети, този път османски, с образа на султан Мурад I, което напълно съвпада с историческите извори и сведения, които имаме за похода на Али Паша от Провадия към Търново.

Местоположение на обекта:

Може да Ви хареса също

1 коментар

Михаела 03.01.2024 - 2:00 pm

Печатът се поставя в ресторант Ловна среща в близост до крепостта. А хижа Младост е далеч от крепостта и не разполагат с печат на обекта.

Отговори

Остави коментар